Μονοήμερη εκδρομή στο Άστρος 2013

On 25 Απριλίου 2013 by admin

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας της Γ΄ Γυμνασίου, το 1ο Γυμνάσιο Αιγάλεω διοργάνωσε ημερήσια εκπ/κή εκδρομή των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου στο Άστρος Κυνουρίας ? Ναύπλιο, στις 24-4-2013.

Στόχος της εκδρομής αυτής ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές τους χώρους όπου διαδραματίσθηκαν σημαντικά γεγονότα της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 και των πρώτων χρόνων της ίδρυσης του Ελληνικού Κράτους και συνδύασαν τις εντυπώσεις τους με τη διδασκόμενη ύλη της τάξης τους στο μάθημα της Ιστορίας.

Για το σκοπό αυτό επισκέφθηκαν αρχικά το κτίριο όπου πραγματοποιήθηκε η β΄ Εθνοσυνέλευση της Ελληνικής Επανάστασης τον Απρίλιο του 1823 και όπου ψηφίσθηκε ο Νόμος της Επιδαύρου, στο Μεσόγειο Άστρος, ως προπύργιο αντίστασης κατά των Οθωμανών, καθώς επίσης και λόγω της Μονής Λουκούς, η οποία πυρπολήθηκε από τους Οθωμανούς το ίδιο διάστημα. Τα μέρη αυτά επισκέφθηκαν οι μαθητές, όπως και τον περιβάλλοντα χώρο της Έπαυλης του Ηρώδη του Αττικού.

IMG_2021 IMG_2022 IMG_2024 IMG_2027 IMG_2029 IMG_2030 IMG_2036 IMG_2037