Τα πρόσωπα της μάσκας

On 6 Μαΐου 2014 by admin

ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΗΣ ΜΑΣΚΑΣ

Η Μάσκα είναι ένα αντικείμενο, που από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα. Αυτό που μετρά είναι η μαγική δύναμη που αντιπροσωπεύει. Η μάσκα αντανακλά συναισθήματα, ιδέες, αξίες, θεσμούς και λειτουργεί εξαγνιστικά, λυτρωτικά ? θεραπευτικά.

Οι μαθητές την αναζήτησαν ως είδος τέχνης και όχι μόνο, μέσα από ένα ταξίδι στην αρχέγονη Αφρική, στην μυστηριακή Αίγυπτο, στις πολύχρυσες Μυκήνες, στην αρχαιοελληνική δραματουργία, στη Βενετία της commedia dell? arte , στο γιαπωνέζικο θέατρο Νο, έως και στο σύγχρονο κινηματογράφο. Στόχος τους ήταν να αναλύσουν και να κατανοήσουν την ανθρώπινη συμπεριφορά και στη συνέχεια να συγκροτήσουν την δική τους πραγματικότητα.

Στα πλαίσια του προγράμματος πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στο Ναύπλιο, όπου οι μαθητές παρακολούθησαν σχετικά δρώμενα στο Παράρτημα του Πανεπιστημίου Harvard και στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Παν/μιου Πελοποννήσου.

Η υπεύθυνη του προγράμματος

Εύα Τσιώρου