Επίσκεψη του 1ου Γυμνασίου Αιγάλεω στο Θωρηκτό Αβέρωφ

On 10 Φεβρουαρίου 2024 by admin

Την Τρίτη 6/2/24 η Β΄ Τάξη του 1ου Γυμνασίου Αιγάλεω επισκέφτηκε το θωρηκτό Αβέρωφ, ένα πράγματι εξαιρετικό πλωτό Μουσείο που αποτελεί ιερό μνημείο του Πολεμικού Ναυτικού. Είναι ένα ζωντανό κειμήλιο, που διδάσκει την ένδοξη Ελληνική Ναυτική Παράδοση, τον ηρωισμό και την αρχοντιά των Ελλήνων. Αφού έπαιξε σημαντικό ρόλο στους Βαλκανικούς πολέμους, στον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, στη Μικρασιατική Εκστρατεία και στην αρχή του Β΄ Παγκοσμίου πολέμου, σήμερα μέσω των σχολικών επισκέψεων πραγματοποιείται και η δεύτερη πτυχή του οράματος του δωρητή, που ήθελε το πλοίο, παράλληλα με τον εθνικό του σκοπό, να εκπληρώνει και εκπαιδευτική αποστολή. Οι μαθητές/τριες απήλαυσαν μια εξαιρετική ξενάγηση τόσο στον εσωτερικό όσο και στον εξωτερικό χώρο του πλοίου από έναν πολύ καταρτισμένο άνθρωπο του πληρώματος και έλυσαν πολλές απορίες τους τόσο σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας του πλοίου, όσο και με τον ρόλο του σε σημαντικές στιγμές της Ελληνικής Ιστορίας.