Ενημερωτικό σημείωμα σχετικά με την εφαρμογή e-eggrafes

On 15 Μαΐου 2018 by admin

Ενημερωτικό σημείωμα σχετικά με την εφαρμογή e-eggrafes και τη χρήση λατινικών χαρακτήρων

Στο ΠΣ myschool, για να μπορέσετε να ολοκληρώσετε την αποθήκευση των στοιχείων Κηδεμόνα με λατινικούς χαρακτήρες ή διαφορετικά στοιχεία Μητέρας (όσον αφορά το Γένος και το επώνυμο) παρακαλούμε ακολουθήστε την παρακάτω διαδικασία από την Καρτέλα Μαθητή, Οικογενειακά Στοιχεία. Επιλέγετε καθαρισμός πεδίων πατέρα ή καθαρισμός πεδίων μητέρας (ανάλογα ποιον θέλετε να ορίσετε ως Κηδεμόνα), Καθαρισμός πεδίων Κηδεμόνα και στη συνέχεια Αποθήκευση. Μεταβαίνετε ΠΡΩΤΑ στο πεδίο Κηδεμόνας και αφού ορίσετε τη Σχέση Κηδεμόνα συμπληρώνετε Επώνυμο και Όνομα κηδεμόνα με λατινικούς χαρακτήρες πατώντας Αποθήκευση. Στη συνέχεια στο πεδίο Γονείς συμπληρώνετε Επώνυμο πατέρα ή Γένος μητέρας (ανάλογα με τον Καθαρισμό που είχατε κάνει σε προηγούμενο βήμα) με Ελληνικούς χαρακτήρες και επιλέγετε Αποθήκευση. Τα στοιχεία που θα καταχωρίσετε στο πεδίο Γονείς είναι και αυτά που χρησιμοποιούνται στις αναφορές του ΠΣ myschool. Επιπλέον θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι η καταχώριση των στοιχείων του μαθητή / γονέα /κηδεμόνα πρέπει να γίνεται με χρήση κεφαλαίων γραμμάτων.

Με εκτίμηση,

Ομάδα Υποστήριξης myschool