Επίσκεψη στην ΕΑΒ στο Σχηματάρι

On 18 Μαρτίου 2016 by admin

Στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού η Γ’ γυμνασίου του σχολείου μας  πραγματοποίησε στις 18.3.2016 εκπαιδευτική επίσκεψη στις εγκαταστάσεις της Ελληνικής Αεροπορικής Βιομηχανίας στο Σχηματάρι. Οι μαθητές αρχικά ενημερώθηκαν από τον υπέυθυνο επικοινωνίας της ΕΑΒ κύριο Σταυριανάκη για τις δραστηριότητες της εταιρίας (δημιουργία, επισκευή και συντήρηση αεροπλάνων, ελικοπτέρων και των επιμέρους εξαρτημάτων τους). Κατόπιν παρουσιάστηκαν τα επαγγέλματα που υπάρχουν στην ΕΑΒ καθώς και το οργανόγραμμα της εταιρείας. Στη συνέχεια οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να περιηγηθουν στις εγκαταστάσεις της Ελληνικής Αεροπορικής Βιομηχανίας, γνωρίζοντας από κοντά το εκτινασσόμενο κάθισμα του πιλότου, τα διάφορα είδη των μηχανών των αεροπλάνων και ελικοπτέρων, τα πολυβόλα, αλλά και αεροπλάνα τύπου Canadair, F16, C130 και ελικόπτερα Super Puma, Huey κ.α. Αξίζει να σημειωθεί ότι κατά την άφιξή μας η ΕΑΒ πρόσφερε στους μαθητές μας εμφιαλωμένο νερό, χυμούς κουλουράκια και κέικ,  και καφέ για τους συνοδούς καθηγητές (κα Κοτίνη, κο Λυκογιάννη, κα Μαλωνά και κα Παπαδοκωνσταντάκη)

DSC_2189DSC_2204    DSC_2210 DSC_2236DSC_2232DSC_2256 DSC_2270DSC_2276