Επίσκεψη στα ΤΕΙ Αθήνας

On 11 Μαρτίου 2016 by admin

Στις 11.3.2016 η Γ’ τάξη επισκέφτηκε τα ΤΕΙ Αθήνας.

Μοναδική εμπειρία! Η επίσκεψή μας κατέληξε να γίνει βιωματική. Αρχικά ενημερωθήκαμε για τις επαγγελματικές δυνατότητες που προσφέρουν τα ΤΕΙ από τον υπεύθυνο του γραφείου διασύνδεσης, τον οποίο οι μαθητές κατέκλυσαν με ερωτήσεις για το επαγγελματικό τους μέλλον. Μετά ξεναγηθήκαμε στη βιβλιοθήκη των ΤΕΙ, όπου για πρώτη φορά ήρθαν οι μαθητές σε επαφή με το σύστημα ταξινόμησης DEWEY και ενημερώθηκαν για τη δυνατότητα έρευνας τους στη βιβλιοθήκη. Κατόπιν περιηγηθήκαμε στα τμήματα Διοίκησης Επιχειρήσεων, Νοσηλευτικής, Τεχνολογίας Τροφίμων και Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, παρακολουθώντας το μάθημα των φοιτητών, και συμμετέχοντας ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ στις ασκήσεις τους! Μάλιστα υπήρχαν και μαθητές που μετά την όλη διαδικασία αναφώνησαν: «Κύριε, βρήκα τι θέλω να κάνω στη ζωή μου.» Νομίζω ότι πετύχαμε τους βασικούς στόχους του μαθήματος του ΣΕΠ.

DSC02875 DSC02880 DSC02881 DSC02883 DSC02885 DSC02887 DSC02890