Το 1ο Γυμνάσιο πήγε θέατρο?

On 5 Μαρτίου 2013 by admin

eleni

Την Τρίτη 5 Μαρτίου 2013 η Τρίτη τάξη του σχολείου μας,  συνοδευόμενη από καθηγητές της, παρακολούθησε την παράσταση «Ελένη» του Ευριπίδη, στο θέατρο «Κνωσός» στην Κυψέλη, σε σκηνοθεσία του Λάμπρου Τσάγκα. Τα παιδιά, όντας καταρτισμένα σχετικά με την υπόθεση, αλλά και τις ιδιαιτερότητες του κειμένου, αφού η «Ελένη» αποτελεί μέρος της διδακτέας ύλης στο μάθημα της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας, απήλαυσαν μια λιτή, αλλά καλοδουλεμένη παράσταση.

Η μετάφραση του Τάσου Λέρτα ήταν πολύ κοντά τόσο στο αρχαίο κείμενο, όσο και στη νεοελληνική απόδοσή του, που διδάσκεται στο σχολικό εγχειρίδιο, πλαισιωμένη από μια υπέροχη μουσική του Ν. Ξανθούλη, που στηρίχτηκε μόνο σε ήχους από αρχαία ελληνικά όργανα. Τα παιδιά «έζησαν» για άλλη μια φορά τον παράξενο μύθο του Ευριπίδη που ήθελε την Ελένη πιστή στον άντρα της και εξιλαστήριο θύμα του θεϊκού εγωισμού, αλλά και της ανθρώπινης ματαιοδοξίας. Ο αντιπολεμικός λόγος του Ευριπίδη, πάντα επίκαιρος, καταγγέλλει τη μωρία εκείνων που μηχανεύονται πολέμους για οικονομικά οφέλη και μας διδάσκει  ως υπεύθυνοι πολίτες  να αντικρίζουμε το «είδωλό μας» στον καθρέπτη χωρίς φόβο και πάθος?