Ρατσισμός και Διαφορετικότητα- Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι

On 6 Οκτωβρίου 2014 by admin

Τη Δευτέρα 6 Οκτωβρίου, με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα- Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι» το Σχολείο μας πήρε μέρος με μια σειρά από ενδιαφέρουσες εκδηλώσεις.

Στο πλαίσιο του ημερησίου προγράμματος όλες οι τάξεις είχαν την ευκαιρία, μέσα από θεματικές δραστηριότητες που διαρκούσαν 2 διδακτικές ώρες, να έρθουν σε επαφή με την έννοια του ρατσισμού και να βιώσουν συναισθήματα αλληλεγγύης, ομόνοιας, ισότητας και αλτρουισμού.

Οι δραστηριότητες του σχολείου μας ήταν:

1) αθλοπαιδιές σε μικτές ομάδες,

2) παραδοσιακοί χοροί με μάτια κλεισμένα με μαντήλια ? ώστε τα παιδιά να βιώσουν τα συναισθήματα των ατόμων με ειδικές ανάγκες,

3) προβολή ταινιών μικρού μήκους σχετικά με τα ατομικά δικαιώματα και  τους Special Olympics, 4) Ζωγραφική και

5) αποτύπωση ιδεών σε κείμενα, όλα με κοινό θέμα τον ρατσισμό, την ισότητα και τη διαφορετικότητα.

diaforetikotita2

diaforetikotita3

SAM_0173

Ενημέρωση για τη διαφορετικότητα και θέματα ρατσισμού και προβολή ταινιών μικρού μήκους σχετικά με τα ατομικά δικαιώματα και  τους Special Olympics