ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ OCEAN LAB

On 15 Απριλίου 2024 by admin

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Ocean Lab, έναν ειδικά διαμορφωμένο, ψηφιακό, εκπαιδευτικό αλλά παράλληλα και ψυχαγωγικό χώρο, όπου τα σχολεία μπορούν να πραγματοποιούν δωρεάν εκπαιδευτικές επισκέψεις στις εγκαταστάσεις του στο Μαρούσι. Με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, ο οργανισμός έχει ως στόχο του την εκπαίδευση – ενημέρωση των μαθητών σε θέματα που σχετίζονται με την ασφάλεια στη θάλασσα και τα θαλάσσια σπορ. Τα παιδιά «ταξιδεύουν» σε έναν υδάτινο κόσμο προκειμένου να εξερευνήσουν τους κανόνες ασφαλείας στη θάλασσα, το κολυμβητήριο και τα θαλάσσια σπορ με τη χρήση της τεχνολογίας και μια σειρά διαδραστικών παιχνιδιών, όπως παιχνίδια γνώσεων με τη χρήση tablets, παιχνίδια αφής, διαδραστική ταινία κ.ά. Έτσι, οι μαθητές εκπαιδεύονται και ενημερώνονται για το πώς μπορούν να είναι ασφαλείς στο νερό μέσα από ένα τρόπο ψυχαγωγικό και σύγχρονο, που μοιάζει με παιχνίδι.