ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.

On 2 Απριλίου 2024 by admin

Με αφορμή την ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού, οι μαθητές/τριες της Β΄ Γυμνασίου επισκέφτηκαν την Πέμπτη 7/3/24 το Εκπαιδευτικό Κέντρο του «Χαμόγελου του παιδιού» στο Κορωπί, για να παρακολουθήσουν ένα αφιέρωμα και να πραγματοποιήσουν κάποιες δράσεις κατά του Σχολικού εκφοβισμού. Κοινωνικοί λειτουργοί και ψυχολόγοι μίλησαν στα παιδιά για το ανησυχητικό αυτό φαινόμενο που παίρνει ολοένα και μεγαλύτερες διαστάσεις, τους έδειξαν μια ταινία μικρού μήκους φτιαγμένη εξ ολοκλήρου από νεαρά παιδιά – εθελοντές του Χαμόγελου και προκάλεσαν έναν πολύ ενδιαφέροντα διάλογο με τα παιδιά σχετικά με τις επιπτώσεις του bullying στην ψυχική υγεία των θυμάτων, τη σημασία του ρόλου των παρατηρητών, καθώς και τρόπους με τους οποίους πρέπει τόσο τα θύματα όσο και οι απλοί παρατηρητές να αντιδρούν μπροστά σε τέτοια γεγονότα. Ακολούθησε και μια πολύ ευχάριστη και χαλαρωτική βόλτα στη φάρμα που υπάρχει στον χώρο, όπου τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να χαρούν την επαφή με τη φύση και τα ζώα.