Συνεργασία του 1ου Γυμνασίου Αιγάλεω με το γαλλικό σχολείο από τη Villars de Lans

On 26 Μαρτίου 2024 by admin

Το σχολείο μας είχε τη χαρά να επιλεγεί ως σχολείο Υποδοχής ενός Γαλλικού σχολείου που επισκέφτηκε τη χώρα μας στο πλαίσιο ενός προγράμματος Erasmus+ με θέμα: «Ολυμπιακοί Αγώνες, Παρίσι 2024». Η ομάδα του σχολείου μας, αποτελούμενη από 14 μαθητές, ενεπλάκη στο πρόγραμμα με μεγάλη προθυμία και οι μαθητές μας ξεκίνησαν να έχουν μια ηλεκτρονική επικοινωνία και γνωριμία με τα συνομήλικά τους παιδιά από την Γαλλία. Στη συνέχεια, την Τετάρτη 20/3/24 πραγματοποίησαν μια όμορφη περιήγηση στο κέντρο της Αθήνας και παρακολούθησαν ένα υπέροχο πρόγραμμα ξενάγησης και αθλητικών δραστηριοτήτων στο Καλλιμάρμαρο μαζί με τα παιδιά του Γαλλικού σχολείου. Ξεναγήθηκαν μάλιστα, και στο Μουσείο Ολυμπιακών Αγώνων στο Καλλιμάρμαρο. Την επόμενη μέρα, Πέμπτη 21/3/24 η ομάδα Erasmus του Γαλλικού σχολείου επισκέφτηκε το σχολείο μας. Εκεί πραγματοποιήσαμε από κοινού πολλές δράσεις αλληλογνωριμίας των λαών και των σχολείων, καλλιτεχνικές με θέμα τους Ολυμπιακούς Αγώνες και βέβαια αθλητικές, όπου τα παιδιά διασκέδασαν πολύ. Τις εντυπώσεις έκλεψαν οι χορογραφίες που είχαν ετοιμάσει μόνες τους μαθήτριες του σχολείου μας, προκειμένου να υποδεχτούν τα παιδιά του Γαλλικού σχολείου, καθώς και τα τμήματα της Α΄ Γυμνασίου που τραγούδησαν με τη συνοδεία μεταλλόφωνου και χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς. Η υπέροχη μέρα ολοκληρώθηκε με ένα νοστιμότατο μπουφέ που οργάνωσαν και πρόσφεραν σε όλους τους εμπλεκόμενους με πολλή αγάπη μαμάδες (αλλά και γιαγιάδες) από τον Σύλλογο Γονέων. Έδωσαν και δώρα αναμνηστικά χειροποίητα στους Γάλλους μαθητές και καθηγητές οι οποίοι ενθουσιάστηκαν και συγκινήθηκαν πολύ. Όρθιοι μας χειροκρότησαν και μας ευχαρίστησαν για ό,τι τους προσφέραμε και πολύ συγκινημένοι αγκαλιαστήκαμε και χαιρετηθήκαμε στο τέλος της συνάντησης. Τιμώντας το Ολυμπιακό Πνεύμα των προγόνων μας και τις Αρχές της Φιλοξενίας τους, είναι πράγματι σπουδαίο ότι τόσα χρόνια μετά, καταφέραμε να ζήσουμε κάτι από την συγκίνηση και το Δέος που προκαλούν αυτές οι αξίες. Και συνεχίζουμε στον βαθμό που μας είναι δυνατόν, να διδάσκουμε στους Ευρωπαίους τι σημαίνει Φιλοξενία, Φιλοτιμία Ολυμπισμός και Συναδέλφωση. Ένα μεγάλο Ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά που έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, στους Γονείς που αγκάλιασαν και υποστήριξαν το πρόγραμμα και στους καθηγητές που αφιέρωσαν χρόνο και κόπο για να υλοποιήσουν τις δράσεις, πάντα με την εμψύχωση και την οργάνωση της Διευθύντριας του Σχολείου.