ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Α΄ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΙΓΑΛΕΩ ΣΤΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ

On 8 Δεκεμβρίου 2023 by admin

Ενόψει του εορτασμού του Αγίου Νικολάου, προστάτη της Ναυτιλίας, οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου του 1ο Γυμνασίου Αιγάλεω τη Δευτέρα στις 04/12/2023 επισκέφτηκαν τη μόνιμη έκθεση του Ινστιτούτου Εμπορικής Ναυτιλίας στον Πειραιά, ενημερώθηκαν για την ιστορίας της ελληνικής ναυτιλίας και ξεναγήθηκαν στα ιδιαίτερα ενδιαφέροντα εκθέματα του μουσείου. Τους μαθητές και τους συνοδούς τους υποδέχτηκε θερμά μια Λιμενικός, η οποία οδήγησε την ομάδα στην αίθουσα με τα εκθέματα, όπου κυριαρχούσαν οι γυάλινες προθήκες που περιείχαν ομοιώματα πλοίων. Στη συνέχεια, παρακολούθησαν ένα βίντεο που αφορούσε στο λιμενικό σώμα και την ιστορία της ναυτιλίας από την εποχή του λίθου και του χαλκού ως και τα πλοία που κατασκευάστηκαν πριν λίγα χρόνια. Τους εξήγησε πώς ένα Συνέδριο στην Ύδρα, «Η Μεσόγειος του πάντα και του σήμερα», τον Μάη του 1982, ήταν αρκετό για να δώσει το έναυσμα μιας υπέροχης σκέψης που συνέτεινε στη δημιουργία του συγκεκριμένου Ινστιτούτου. Στο πλαίσιο εκείνου του Συνεδρίου είχαν συγκεντρωθεί ναυτιλιακά εκθέματα στο νησί και μια ομάδα Λιμενικών σε συνεργασία με την τότε Υπουργό Πολιτισμού, αείμνηστη Μελίνα Μερκούρη, σκέφτηκαν να δημιουργήσουν ένα χώρο αφιερωμένο στη Ναυτιλία. Επίσης, οι μαθητές παρακολούθησαν και τις δράσεις του Λιμενικού Σώματος για την περισυλλογή και διάσωση αλλοδαπών από τα πελάγη μας, ενώ περιηγήθηκαν στο χώρο και είδαν στολές από δύτες και πιλότους του λιμενικού σώματος, καθώς και χειρόγραφα του Νίκου Καββαδία.