Επίσκεψη της Α τάξης στο Χαμόγελο του παιδιού.

On 28 Νοεμβρίου 2023 by admin

Η Α΄ Γυμνασίου του 1ου Γυμνασίου Αιγάλεω την Τετάρτη 22/11/23 επισκέφτηκε το Εκπαιδευτικό Κέντρο του «Χαμόγελου του παιδιού» στο Κορωπί. Εκεί τα παιδιά είχαν την ευκαιρία καταρχάς με τη βοήθεια ειδικών ψυχολόγων και πολλών εθελοντών να παρακολουθήσουν και να σχολιάσουν εποικοδομητικά μία ταινία μικρού μήκους με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό και τη βία στο διαδίκτυο. Στη συνέχεια, έκαναν διάφορα δρώμενα με στόχο να μάθουν να βάζουν τα όριά τους, ανέλυσαν τον όρο «συναίνεση» και τέλος είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν μία επίδειξη από ένα από τα εκπαιδευμένα σκυλιά του «Χαμόγελου», που συμμετέχει στις έρευνες για την ανεύρεση ανηλίκων και ενηλίκων που αγνοούνται. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και ενημερώθηκαν για τον θεσμό του εθελοντισμού, που είναι άλλωστε πολύ σημαντικός στις μέρες μας σε όλους τους τομείς.