Επίσκεψη της Γ τάξης του 1ου Γυμνασίου Αιγάλεω στο Κέντρο Πολιτισμού του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος

On 16 Νοεμβρίου 2023 by admin

Στις 15/11/23 η Γ’ Γυμνασίου του 1ου Γυμνασίου Αιγάλεω επισκέφθηκε και συμμετείχε σε δύο εκπαιδευτικά προγράμματα που διοργανώνει το ΚΠΙΣΝ για τα σχολεία.
Το πρώτο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ήταν το Give me Five, στο οποίο το ΚΠΙΣΝ μεταμορφώθηκε σε «επιδαπέδιο» παιχνίδι στο Πάρκο. Τα παιδιά συμμετείχαν σε ένα παιχνίδι γνώσεων, πολύ μεγάλων διαστάσεων! Έμαθαν για τη Βιωσιμότητα, την Τέχνη, το Δημόσιο Χώρο, τον Αθλητισμό και την Ευεξία και αναμετρήθηκαν μεταξύ τους σε ομάδες αναπτύσσοντας την ευγενή άμιλλα.
Το δεύτερο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ήταν το Graffiti Doodling Workshop, όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες μετατράπηκαν σε σύγχρονους καλλιτέχνες. Στο καλλιτεχνικό αυτό εργαστήρι, με εργαλεία τους σπρέι, μαρκαδόρους και πολλή φαντασία δημιούργησαν ένα έργο Graffiti και Doodling! Έμαθαν τη Street Art ως μια μορφή δημιουργικής έκφρασης σε δημόσιο χώρο, διακρίνοντάς τη από πρακτικές βανδαλισμού.
Και στα δύο προγράμματα οι μαθητές έμαθαν και ψυχαγωγήθηκαν με τρόπο ενεργό και συμμετοχικό.