Επίσκεψη της Γ΄ τάξης στη Βουλή των Ελλήνων.

On 28 Οκτωβρίου 2023 by admin

Συμμετέχοντας στο πρόγραμμα «Επισκέψεις Σχολείων στη Βουλή των Ελλήνων» ,την Τετάρτη 25/10/2023 οι μαθητές/μαθήτριες της Γ΄τάξης του σχολείου μας, επισκέφτηκαν το Ελληνικό Κοινοβούλιο.Υπάλληλοι της Βουλής υποδέχτηκαν τις δύο ομάδες των μαθητών/τριών και τους συνοδούς τους και τους οδήγησαν στη μεγαλοπρεπή μαρμάρινη διπλή σκάλα, ένα από τα λίγα αρχιτεκτονικά στοιχεία του παλαιού ανακτόρου που διασώζονται ανέπαφα ως σήμερα. Εκεί η ξεναγός μίλησε στους μαθητές/τριες για την ιστορία και τη λειτουργία του Κοινοβουλίου, ενώ εντυπωσιάστηκε από τις σχετικές τους γνώσεις και τις εύστοχες απαντήσεις τους στις ερωτήσεις της.Στη συνέχεια, ακολούθησε ξενάγηση στην επιβλητική Αίθουσα «Ελευθέριος Βενιζέλος». Στην αίθουσα αυτή οι μαθητές μας, πήραν μια καλύτερη γεύση του εξαιρετικού πλούτου και της αρχικής χρήσης του κτιρίου. Θαύμασαν τη διατηρημένη ζωφόρο, όπου αποτυπώνονται γεγονότα της Ελληνικής Επανάστασης και προσωπογραφίες αγωνιστών, και ξεναγήθηκαν στην επετειακή έκθεση της Βουλής των Ελλήνων για το 1821 με τίτλο «Αντικρίζοντας την Ελευθερία! Στη Βουλή των Ελλήνων, δύο αιώνες μετά».Έπειτα, και καθώς η επίσκεψή τους συνέπιπτε με τις ώρες λειτουργίας του Κοινοβουλίου, οι μαθητές και οι συνοδοί τους είχαν την τύχη να επισκεφτούν την Αίθουσα της Ολομέλειας της Βουλής. Περπατώντας μέσα στο δαιδαλώδες κτίριο, ανεβαίνοντας σκάλες και διασχίζοντας διαδρόμους που έμοιαζαν με λαβύρινθο, οδηγήθηκαν στα θεωρεία της αίθουσας συνεδριάσεων της Ολομέλειας και παρακολούθησαν βουβοί για λίγα λεπτά τη συνεδρίαση. Εδώ, αφού, κατά το σύνηθες, προσφωνήθηκαν από τον αντιπρόεδρο της Βουλής και χειροκροτήθηκαν από τους παρευρισκόμενους βουλευτές, άκουσαν την αγόρευση ενός υπουργού στο βήμα της Βουλής, παρατήρησαν τον υπάλληλο που άλλαζε το ποτήρι με το νερό στους ομιλητές, τους υπαλλήλους που κρατούσαν τα πρακτικά, τα έδρανα των βουλευτών, το καμπανάκι του προέδρου, τη γυάλινη οροφή που γεμίζει την αίθουσα φως κ.αΤέλος είχαν το χρόνο να πάνε στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη όπου τα παιδιά θαύμασαν τους Εύζωνες και τον ξεχωριστό βηματισμό τους, έβγαλαν φωτογραφίες και, μάλιστα, είχαν την τύχη να δούνε και την αλλαγή φρουράς.