Βράβευση του 1ου Γυμνασίου Αιγάλεω

On 9 Σεπτεμβρίου 2023 by admin

Ήταν μεγάλη η χαρά και η τιμή να κληθεί το σχολείο μας στην ημερίδα που διοργάνωσε την Τετάρτη 6/9/23 ο Δήμος Αιγάλεω με θέμα: «Απολογισμός Δράσεων και Υπηρεσιών του Διαδημοτικού Κοινωνικού Δικτύου Προνοώ» και να βραβευτεί για την υλοποίηση και την ενεργό συμμετοχή μας στο εν λόγω πρόγραμμα που πραγματοποίησε η Διεύθυνση Κοινωνικής Προστασίας του Δήμου Αιγάλεω. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε στο σχολείο μας κατά τη σχολική χρονιά 2022-23 στη Β΄ και Γ΄ τάξη, στο πλαίσιο παρεμβάσεων πρόληψης κοινωνικών φαινομένων για εφήβους και νέους και αποδείχτηκε πολύ ενδιαφέρον για τους μαθητές μας. Θεωρούμε πως στους δύσκολους καιρούς που ζούμε τέτοια προγράμματα είναι απαραίτητο να υλοποιούνται και να είναι προσβάσιμα από όσο το δυνατόν περισσότερους νέους. Ως σχολείο είμαστε πάντα ανοιχτοί σε προγράμματα και καινοτόμες δράσεις, που μόνο όφελος μπορούν να έχουν για τους μαθητές και τις οικογένειές τους.