4o Σεμινάριο ενδοσχολικής επιμόρφωσης για τους εκπαιδευτικούς του 1ου Γυμνασίου

On 1 Ιουλίου 2022 by admin

Την Τρίτη 28/6/22 στο πλαίσιο ενός σεμιναρίου  που διοργανώθηκε από τη Διεύθυνση του σχολείου για τους εκπαιδευτικούς, είχαμε τη χαρά να παρακολουθήσουμε μια παρουσίαση από την κ. Ιωάννα Ντίνου, Υπεύθυνη Περιβαλλοντικών προγραμμάτων στην Γ΄ Αθήνας. Το θέμα που πραγματευτήκαμε ήταν: «Οι Πολλαπλοί τύποι νοημοσύνης του Gardner». Μας παρουσίασε τις ποικίλες μορφές νοημοσύνης που έχει κάθε άτομο μέσα από ένα βιωματικό εργαστήριο και ένα πολύ ενδιαφέρον τεστ αυτογνωσίας. Συζητήσαμε μεθόδους με τις οποίες μπορούμε να βοηθήσουμε τα παιδιά να αναπτύξουν την κάθε νοημοσύνη ξεχωριστά και μέσα από την κατάκτηση της αυτογνωσίας τους να συνεχίσουν να εξελίσσονται. Παράλληλα, μας ανέλυσε τρόπους με τους οποίους εμείς ως καθηγητές μπορούμε να αξιοποιήσουμε αυτήν την θεωρία, προκειμένου να εργαζόμαστε μέσα στην τάξη ομαδοσυνεργατικά και το δυνατόν πιο αποτελεσματικά. Ήταν ένας πολύ ενδιαφέρων επίλογος για τη φετινή σχολική χρονιά για όλους εμάς τους εκπαιδευτικούς, αλλά και για την κ. Ντίνου που όπως μας ανέφερε ήταν και γι’ αυτήν ένας ωραίος επίλογος, δεδομένου ότι μετά από 35 χρόνια υπηρεσίας και μεγάλης προσφοράς σε διάφορες θέσεις της Εκπαίδευσης, έφτασε και γι’ αυτήν η ώρα της συνταξιοδότησης. Μια δύσκολη χρονιά έφτασε στο τέλος της με πολλά προβλήματα, αλλά και πολλές στιγμές ηθικής  ικανοποίησης για το έργο του σχολείου και των εκπαιδευτικών του!