3ο Σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς του 1ου Γυμνασίου Αιγάλεω

On 24 Ιουνίου 2022 by admin

Την Πέμπτη  23/6/22 στο πλαίσιο ενός σεμιναρίου  που διοργανώθηκε από τη Διεύθυνση του σχολείου για τους εκπαιδευτικούς, είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε ένα σεμινάριο από τον κ. Ηλία Αναγνωστόπουλο, Ψυχολόγο και από την κ. Ιωάννα Παπαδημητρίου, Κοινωνική Λειτουργό, και οι δύο μέλη της ΕΔΥ του σχολείου μας,  με θέμα: «Αναλύοντας μία διάγνωση του ΚΕΔΑΣΥ». Μας ανέλυσαν διεξοδικά τις ποικίλες μορφές μαθησιακών δυσκολιών που παρουσιάζουν οι μαθητές, όπως το φάσμα της Δυσλεξίας, του Αυτισμού, της ΔΕΠΥ κ.λ.π. Μας ενημέρωσαν για το πώς λειτουργούν οι αρμόδιοι φορείς και ποια είναι τα διακριτά καθήκοντα του καθενός, διευκρινίζοντας  τον βασικό ρόλο, που έχουν τόσο η οικογένεια όσο και οι εκπαιδευτικοί στον έγκαιρο εντοπισμό των μαθησιακών ιδιαιτεροτήτων των μαθητών. Επίσης, μας τόνισαν πόσο σημαντική είναι η συνεργασία με τους αρμόδιους φορείς και η υλοποίηση των τρόπων παρέμβασης που προτείνονται από αυτούς. Στη συζήτηση συμμετείχε και η κ. Μπαλιούσκα Ειρήνη, μαθηματικός, καθηγήτρια του τμήματος ένταξης του σχολείου μας, που μας ενημέρωσε για τα θετικά στοιχεία της λειτουργίας των τμημάτων ένταξης, αλλά και για τα σημεία προς βελτίωση. Ως εκπαιδευτικοί αλλά και ως  γονείς ακούσαμε με μεγάλο ενδιαφέρον τις πληροφορίες μου μας έδωσαν ο κ. Αναγνωστόπουλος και η κ. Παπαδημητρίου σε μια εποχή μάλιστα που τα παιδιά, εθισμένα στην οθόνη και το Διαδίκτυο, ολοένα και περισσότερο παρουσιάζουν δυσκολίες στη μάθηση και τη συγκέντρωση, γεγονός που πρέπει να καθιστά γονείς και εκπαιδευτικούς σε μόνιμη επαγρύπνηση.