2o Σεμινάριο για τους εκπ/κούς του 1ου Γ/σιου Αιγάλεω

On 22 Ιουνίου 2022 by admin

Την Τετάρτη 22/6/22 στο πλαίσιο ενός σεμιναρίου  που διοργανώθηκε από τη Διεύθυνση του σχολείου για τους εκπαιδευτικούς, είχαμε τη χαρά να παρακολουθήσουμε ένα σεμινάριο – επιμόρφωση από τον κ. Πέτρο Παναγιωτακόπουλο, Προϊστάμενο της Κοινωνικής Υπηρεσίας του Δήμου  Αιγάλεω και Ψυχολόγο, με θέμα: «Η Κοινωνικοποίηση των εφήβων». Μας παρουσίασε τις ποικίλες μορφές και τους παράγοντες  κοινωνικοποίησης του παιδιού και του εφήβου τονίζοντας τον πρωτεύοντα ρόλο τόσο της οικογένειας όσο και του σχολείου, καθώς επίσης μας έδωσε χρήσιμες συμβουλές, προκειμένου να αντιμετωπίζουμε τα πολυποίκιλα προβλήματα που παρουσιάζονται στις ομάδες εφήβων με πιο αποτελεσματικό τρόπο. Ως εκπαιδευτικοί αλλά και ως  γονείς ακούσαμε με μεγάλο ενδιαφέρον τις παρατηρήσεις του κ. Παναγιωτακόπουλου, σε μια εποχή μάλιστα που οι διαπροσωπικές σχέσεις δοκιμάζονται σκληρά και οι έφηβοι ταλανίζονται από πολλές εσωτερικές και εξωτερικές συγκρούσεις. Μας ενημέρωσε επίσης πως στον  Δήμο Αιγάλεω  λειτουργεί και Συμβουλευτικό κέντρο γιο όλους όσους αισθάνονται πως χρειάζονται σχετική πληροφόρηση ή υποστήριξη.