Περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα: «Νερό: από τον καταρράκτη ως τη θάλασσα»

On 13 Ιουνίου 2018 by admin

Το 1ο  Γυμνάσιο Αιγάλεω κατά το σχολικό έτος 2017-2018 υλοποίησε περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα: «Νερό: από τον καταρράκτη ως τη θάλασσα», με 32 μαθητές της Β΄ Γυμνασίου υπό την καθοδήγηση των καθηγητριών τους: Πεσίνη Μαρία, Παπαδοκωνσταντάκη Στέλλα , Φίλιππα Άννα.  Όλοι μαζί ψάξαμε, ενημερωθήκαμε, προβληματιστήκαμε σχετικά με το υγρό στοιχείο σε όλες τις μορφές του, παρακολουθήσαμε εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο   Κ.Π.Ε Αργυρούπολης, αλλά και διασκεδάσαμε στην τριήμερη εκπαιδευτική μας επίσκεψη στη Λίμνη Πλαστήρα, στο περιβαλλοντικό κέντρο Νεοχωρίου, στα Τρίκαλα, στα Μετέωρα. Στο τέλος του προγράμματος, στο πλαίσιο της διάχυσης των πληροφοριών, έγινε παρουσίαση του παραγόμενου προϊόντος στους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου. Δείγμα της δουλειάς μας φαίνεται στην παρακάτω παρουσίαση.

Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ