Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

On 7 Νοεμβρίου 2017 by admin

Γνωριμία με την Περιβαλλοντική εκπαίδευση  είχαν οι μαθητές  του Α2 και Α3 του 1ου Γυμνασίου Αιγάλεω.

Η Περιβαλλοντική Εκπαίδε23335619_10214629742522122_21290303_oυση είναι « ένα εκπαιδευτικό σύστηµα ικανό να διαµορφώνει συνειδητούς πολίτες µε γνώσεις ,ευαισθησίες, φαντασία και επίγνωση των σχέσεων που τους συνδέουν  τόσο με το φυσικό  όσο και με το ανθρωπογενές περιβάλλον ώστε να είναι έτοιµοι να προτείνουν λύσεις και να µετέχουν στη λήψη και εκτέλεση των αποφάσεων » .μικροί μαθητές μας άκουσαν με μεγάλη προσοχή την Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της  ΔΔΕ Γ΄Αθήνας , κα Ιωάννα Ντίνου,  να τους παρουσιάζει επίκαιρα περιβαλλοντικά  προβλήματα , έθεσαν πολλά ερωτήματα , προβληματίστηκαν και αναζήτησαν λύσεις.

Οι συναντήσεις αυτές θα συνεχιστούν .