Ενημέρωση Erasmus+ στο 1ο Γυμνάσιο Αιγάλεω

On 15 Σεπτεμβρίου 2017 by admin
 Erasmus+

Tην Τρίτη 12/09/2017 πραγματοποιήθηκε στο 1ο Γυμνάσιο Αιγάλεω η πρώτη ενημερωτική συνάντηση εκπαιδευτικών στο πλαίσιο των ενημερωτικών ημερίδων Erasmus+KA1-KA2 που οργανώνει η Β/θμια Εκπ/ση Γ Αθήνας.
Συμμετείχαν 25 εκπαιδευτικοί από σχολικές μονάδες της περιοχής μας , οι οποίοι υλοποιούν για πρώτη φορά ένα πρόγραμμα Erasmus+. Ενημερώθηκαν λεπτομερώς για τις τεχνικές υλοποίησης αυτών των προγραμμάτων, έθεσαν πολλά ερωτήματα και λύθηκαν πολλές απορίες.
Οι συναντήσεις αυτές θα συνεχιστούν.
Αυτές οι σχολικές συμπράξεις επιτρέπουν στους νέους να αποκτήσουν τις βασικές δεξιότητες και ικανότητες που είναι απαραίτητες για την προσωπική τους ανάπτυξη, τη μελλοντική τους απασχόληση και την ενεργό συμμετοχή του πολίτη στα κοινά.
Επίσης τα προγράμματα αυτά ωφελούν τους εκπαιδευτικούς και τα σχολεία στις τοπικές κοινότητες. Οι εκπαιδευτικοί μέσα από συμπράξεις με ξένα σχολεία βελτιώνουν τις γνώσεις τους σχετικά με άλλα εκπαιδευτικά συστήματα, ενισχύουν τις κοινωνικές και τις γλωσσικές τους δεξιότητες.
Τέλος , οι συμπράξεις αυτές ενισχύουν την ευρωπαϊκή διάσταση των σχολείων.

Erasmus+