Η ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΜΑΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΤΙΣ 18 ΜΑΪΟΥ 2017

ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΕΡΓΟ

e-Πρόσκληση

Ζητείται ψεύτης

Και φέτος το σχολείο μας , συνεπές σε μια δημιουργική παράδοση χρόνων, έδωσε το θεατρικό του παρών παρουσιάζοντας στις 18/5/2017 στο Πνευματικό Κέντρο ??Γιάννης Ρίτσος?? του δήμου Αιγάλεω την πολύ γνωστή και αγαπητή κωμωδία νεοελληνικών ηθών  ??Ζητείται Ψεύτης?? του Δημήτρη Ψαθά,  κορυφαίου του είδους.                                                                                                                                                                                      Οι κριτικές που απέσπασε η παράστασή μας ήταν ενθουσιώδεις τόσο ως προς την άρτια και ενδελεχή σκηνοθετική επιμέλεια και οργάνωση του έργου από τη φιλόλογο καθηγήτρια του σχολείου μας Διονυσία Καρνέση, όσο και ως προς την εξαιρετική υποκριτική ικανότητα των συμμετεχόντων μαθητών.                                         Συγκεκριμένα, η Χριστίνα Βλαχονικολού εντυπωσίασε με την απροσδόκητη για την ηλικία της υποκριτική ωριμότητα και υπευθυνότητα με την οποία υποστήριξε τον πολύπλοκο ρόλο της κυρίας Τζένης Φερέκη. Ο Φραγκίσκος Κατσοχειράκης αντεπεξήλθε στον πρωταγωνιστικό ρόλο του επαγγελματία δαιμόνιου ψεύτη Θεόδωρου με εκπληκτική άνεση σκορπίζοντας άφθονο γέλιο. Ο Άγγελος Κοργιόζος απέδωσε πολύ πειστικά και με μεγάλη σοβαρότητα το χαρακτήρα του πολιτικάντη Θεόφιλου Φερέκη . Η  Μαριάννα Άττα ήταν απολαυστική για άλλη μια φορά στο ρόλο της γραμματέως,  ενώ υπήρξε ευχάριστη,  ξεκαρδιστική έκπληξη η Ελένη Αριστείδου στο  σπαρταριστό ρόλο της δύστροπης, αλλά και συναισθηματικά ευάλωτης υπηρέτριας. Ο Δημήτρης Μαραβελάκης έβαλε τη δική του φρέσκια διάθεση στο ρόλο του σωματοφύλακα, έναν ρόλο που είχε ταυτιστεί με το μεγάλο κωμικό Θανάση Βέγγο. Εξίσου εξαιρετικοί στους ρόλους τους ήταν η Κων/να Στάμου ως Ζωζώ , κομψή φίλη της Τζένης,  ο Κώστας Αναστασίου ως νηφάλιος Άγης,  ο Ηλίας Μανώλικας ως  ??όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω?? Πατατιάς,  η Μαρία Γονίδη ως πενθούσα πελάτισσα ρουσφετιού και ο Ορέστης Κρυεζιάρθης ως Παναγής Δερβίσης,  σύζυγος της ζουμερής ??καλλιτέχνιδας?? Κίτσας Πίτσας,  την οποία υποδύθηκε με επιτυχία η Αγγελική Τζαβάρα.                                                                                                                           Η μουσική δε επένδυση της παράστασης άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις χάρη στο Σωτήρη Αδαμόπουλο στο πιάνο και στη  Σωτηρία Τερζάκη στην κιθάρα που βάζοντας όλο το μεράκι και την τέχνη τους κατέκλυσαν την αίθουσα με ευχάριστες μελωδίες, απόλυτα συμβατές με το διασκεδαστικό πνεύμα της παράστασης.

Κατακλείδα: Ήταν  μια ??επαγγελματική?? στην ουσία παράσταση,  με στοιχεία ??ερασιτεχνισμού?? να εντοπίζονται μόνο στον αστείρευτο ενθουσιασμό και το απύθμενο πάθος όλων των συντελεστών.

Zητειται ψεύτης_3